روش مقابله با قاتل کارت شبکه ، کرم conficker یا kido

 قبلا گفته شد که آنتی ویروس کسپرسکی کرم کیدو را شناسایی و از بین می برد ، پس اگر در scan های دوره ای که انجام می دهید به این نام برخوردید مطمئن باشید که تمام شبکه به این کرم آلوده هستند.

نکته مهم : لازم است یادآور شوم که بنده به عنوان عضو کوچکی از فعالان حوزه امنیت ، موردی از فعالیت کرم Kido بر روی Windows 7 و windows server 2008 و همچنین ویندوز های 95،98 و ME مشاهده نکردم و نتیجه اینکه این کرم مخرب که تا بحال بارها آپدیت شده ، هنوز برای این سیستم عامل ها آپدیت نشده است.

 

اولین قدم در ریشه کن کردن کرم Kido استفاده از ابزاری به نام  "kidokiller" جهت اسکن نقاط حیاتی سیستم و نصب یک آنتی ویروس قوی با آخرین Update ها ، جهت اسکن کامل سیستم می باشد .(پیشنهاد من آنتی ویروس تحت شبکه کسپرسکی است)   که این آنتی ویروس باید روی تمام ایستگاههای کاری و سرور ها نصب شده باشد و چه بهتر که در یک زمان اسکن کامل آغاز شود.

تا به اینجای کار 50% کار انجام شده که همان از بردن ویروسهای داخل شبکه است.

ولی انجام دادن 50% بقیه هم ضروری می باشد و کوتاهی در انجام آن بخش اول را کم تاثیر جلوه می دهد.

جهت ایزوله کردن کل بستر شبکه در مقابل kido در قدم دوم ،مراحل زیر را انجام دهید:

1- kido از تعدادی آسیب پذبری بر روی ویندوز xp sp1,2,3  و windows server sp1,2 جهت انتشار استفاده می کند. شرکت Microsoft جهت پوشاندن این نقاط آسیب پذیر تعدادی وصله امنیتی ارائه داده است . شما می توانید بسته به نوع ویندوزی که استفاده می کنید این  patch ها را از لینک زیر دانلود ونصب کنید :

 

                               MS08-067, MS08-068, MS09-001

 

نکته: ادارات، شرکتها و سازمانهایی که محصول  "Open Space Security" کسپرسکی را تهیه کرده و کاربر این محصول می باشند ، می توانند مراحل ذکر شده را به صورت متمرکز و بدون اینکه حتی کاربران شبکه متوجه شوند ، از طریق کنسول قدرتمند   Kaspersky Administration Kit انجام دهند و یا از ما بخواهند این کار را برایشان انجام دهیم.

2- kido همچنین از طریق دو پورت  TCP 445 و TCP 139 منتشر می شود، پس مرحله آخر مسدود کردن موقت یا دائم این دو پورت است.

پس به روش زیر عمل کنید:

Control Panel>Firewall>exeption

تیک گزینه  Flie and printer sharing  را بزنید سپس بر روی آن دابل کلیک کنید.

از پنجره باز شده تیک دو گزینه TCP 445 و TCP 139 را بردارید ، ok را بزنید و خارج شوید.

در انتها یاد آور می شوم که حتما اجرای  Autorun دستگاههای ذخیره سازی جانبی مانند usb و CD/DVD  را غیر فعال کنید.

 

/ 0 نظر / 163 بازدید